Pisanki DIY - pisanki z listkami

kwietnia 18, 2019

Dzień dobry, cześć i czołem! Chce pokazać Wam mój ulubiony, prosty sposób na jajka - pisanki z listkami, które praktykuje rok w rok. Przygotowanie własnoręcznie zrobionych pisanek sprawia dużo frajdy - ja się pewnie wezmę za to jutro wieczorem i już się nie mogę doczekać! Całość nie powinna zająć Wam więcej niż godzinę, a to idealny moment, żeby jeszcze przed weekendem wziąć się za malowanie jajek na Wielkanoc.

jak pomalować pisanki

Do przygotowania będziecie potrzebowali:
- kilku ugotowanych na twardo jajek
- jednej pary rajstop
- kilku gumek-recepturek
- przygotowych barwników (barwniki+słoje+wrzątek+ocet)
- zielonych listków np. pietruszka, kolendra czy koniczyna

jajka na wielkanoc

Przed przygotowaniem dobrze jest też wymyć jajka gąbką, aby nie było na nich żadnych nierówności czy zabrudzeń (dot. oczywiście jajek wiejskich). Dobrze jest także, aby wybrać jajka jaśniejsze - będą lepiej łapać kolor i kontrast będzie bardziej widoczny.

Mały pomocnik, mistrz drugiego planu pożarł dwa jajka podczas tworzenia się posta.

jak zrobić pisanki diy

Tak naprawdę sukces w przygotowaniu pisanek z listkami leży w dwóch rzeczach - po pierwsze należy bardzo delikatnie rozłożyć listek na środku jajka. Najważniejsze jest jednak jak najciaśniejsze oplecenie jajka rajstopką. Dzięki temu listek będzie unieruchomiony a barwnik nie dostanie się miedzy niego a skorupkę. Gumkę należy porządnie obwiązać z drugiej strony tak, aby nie było najmniejszych szans na poruszenie się przy farbowaniu jajek.

 farbowanie jajek

Na zdjęciu prezentuję listki pietruszki, ale równie dobrze mogą być to inne małe listki, w
ważne tylko, żeby były świeże - suszone się do tego zupełnie nie nadają - lepiej także
wychodzą odbicia listków cienkich - grube nie przylegają za dobrze i barwnik nierówno się
rozkłada, co jednym razem może dać fajny efekt - innym kleks na jaju.

pisanki z listkiem

Tak wyglądają przygotowane do barwienia jajka w kominiarkach:

farbowanie jajek

Teraz przystępujemy do barwienia jajek zgodnie z instrukcją na ich opakowaniu - zazwyczaj pół szklanki wrzątku wlewamy do słoika - dodajemy łyżkę octu, barwnik i trzymamy aż do uzyskania wybranego koloru. Jajka można trzymać krócej, dłużej i tym sposobem otrzymać kilka odcieni tego samego koloru.

Zdarza się czasami, że farbka przy suple z gumką nie łapie tak dobrze i mamy mały kleksik, dobrze więc robić go dokładnie po przeciwnej stronie jajka. Dobrze jest też kłaść je na papierze w taki sposób, by nie dotykały obszaru wokół listka - czasami papier ściąga w tych miejscach farbę i mamy jaśniejsze plamy. Dajemy im wystygnąć ok. 10 minut.

pisanki jak zrobić

Po tym czasie delikatnie odcinamy lub ściągamy gumkę i delikatnie ściągamy listek. dajemy jeszcze chwilę wystygnąć barwnikowi na krawędziach wzoru i delikatnie polerujemy olejem lub oliwą. Ważne jest, żeby jajka przy tej czynności były już suche - w przeciwnym razie moglibyśmy narobić smug.

pisanki na wielkanoc

A jak Wasze przygotowania do Świąt? Dla mnie w tym roku, podobnie jak w dwóch poprzednich latach święta nie będą tak tradycyjne, jakbym chciała, ale jest kilka takich rzecz, które prócz farbowanych jajek pozwalają przeżyć ;-)

Sprawdź też

0 komentarze