TikTok - co to jest? Praktyczny przewodnik / Doświadczenia z aplikacją cz.I

kwietnia 15, 2019

Pamiętacie Vine'a?

Przypominam sobie, jak kilka lat temu pisała tutaj o tym czym jest Vine. I pamiętam jak było mi przykro, że został zamknięty. Przynosił mi ogromną frajdę - myślałam, że raczej nie znajdzie godnego zastępcy, co więcej z uwagą czekałam na jego wielki powrót, który niestety nie nastąpił. Vine był portalem, gdzie umieszczało się 6-sekundowe wideo, dla wielu był to początek zabawy z filmami poklatkowymi, jedni cudownie odnaleźli się w przepisach kuchennych, inni w projektach DIY.


tik tok co to

Co to jest TikTok?

Czy TikTok można nazwać w ogóle następcą Vine'a? Raczej niekoniecznie. TikTok powstał jako rezultat kupna przez chiński start-up ByteDance bliźniaczo do siebie podobnego serwisu Musical.ly. Maleństwo więc przechrzczono z Musical.ly na TikTok. Założenie jest takie samo i popularne piosenki jako podkłady muzyczne (muzykę mozna podkładać też swoją) i maksimum 15-sekundowe nagrania. Boom na tę aplikację w naszym kraju jest jednym z największych na świecie. tiktok polska

Jak wygląda konto na TikToku?

Z poziomu komputera można obejrzeć TikToki - wystarczy w Google wpisać nazwę użytkownika bądź hashtag z dopiskiem tiktok. Strona główna pokazuje zaś najpopularniejsze filmiki z określonego czasu i na ten moment nie ma możliwości wyszukania konkretnego użytkownika na stronie. Mamy więc możliwość oglądania filmików zarówno na komputerze jak i telefonie. Swoje konto założyłam pod koniec lutego (czyli na ten moment niecałe dwa miesiące temu). Przyznam, że podchodziłam bardzo nieufnie - większość użytkowników ma poniżej piętnastu lat, to dla nich właśnie Facebook jest już przeżytkiem i portalem dla "starszych". Wiek odbiorców może i mógłby zniechęcać, ale zacznijmy jednak od początku.

Tobie jako użytkownikowi pokazuje się na Twoim profilu ilość wyświetleń filmiku, na innych kontach widzisz liczbę serduszek, czyli polubień filmu. Na miniaturkę możesz wstawić zarówno zdjęcie jak i animacje. Można edytować opis i załączyć swój Instagram, wtedy ikonka IG pod twoją miniaturką przenosi Cię na wskazane konto.

co to znaczy dc

Co to jest DC? Co oznacza komentarz "dla Ciebie"?

Bardzo często możesz spotykać się w aplikacji przy swoich bardziej popularnych filmikach z komentarzami typu "dc" czy "dla ciebie". Co to oznacza? Jako użytkownik na stronę główną składają się dwie górne zakładki: Obserwuje i Dla Ciebie. W tej pierwszej pojawiają się filmiki osób, które obserwujemy, w tej drugiej zaś filmy polecane na podstawie naszych polubień. Użytkownicy pisząc więc komentarz typu "dc", informują Cię, że Twój film znalazł się właśnie w tych polecanych im filmach, co jest przez wielu bardzo pożądane.

Bardzo często filmy są hashtagowane właśnie w ten sposób #dlaciebie #dc a w internecie jest całkiem sporo poradników jak się tam znaleźć, ale prawda jest taka, że ja sama tych hashtagów nigdy nie używam, do samych hashtagów na razie też dużej uwagi nie przywiązuję - stosuję max 3-4, co wynika też z ograniczonej ilości znaków w opisie do 100, a na na widoczność swoich filmów w tej zakładce nie narzekam.


tiktok polskie konta

Wyświetlenia czy serduszka?

Wyświetlenia nie zawsze mają dużo wspólnego z polubieniami - mój najpopularniejszy pod względem wyświetleń filmik (350k) ma o połowę mniej lajków niż inny. Często stosowana jest praktyka umyślnych błędów czy niedoróbek w wideo prowokujących komentarze. Oprócz serduszek przy każdym wideo patrząc od góry mamy ilośc komentarzy (chmurka) oraz liczbę udostępnień filmu. Pod strzałką symbolizującą udostępnienia kręci się płyta. To właśnie soundtrack z filmu. 

Kiedy klikniemy na niego możemy zobaczyć autora muzyki oraz najpopularniejsze filmy z tą właśnie piosenką w tle. Na dole mamy opcje strony głównej (domek), później wyszukiwanie po użytkownikach, hashtagach, dodawanie filmu, komentarze i inne powiadomienia oraz nasz profil. Aplikacja z początku wydaje się lekko zabałaganiona, ale tak naprawdę najwięcej opcji mamy przy nagrywaniu, edytowaniu i publikacji wideo. 

Na początku wrzucałam film co kilka dni, później nawet po 3 dziennie, filmów nie mam jeszcze (jak na tiktoka) zbyt dużo, na dzień dzisiejszy 43, ale wielu użytkowników wrzuca filmy codziennie i gdyby policzyć czas działania mucical.ly to te liczby spokojnie idą w tysiącach opublikowanych materiałów. To też wyróżnia go jako aplikację - ponad 70% użytkowników to także twórcy, którzy sami wrzucają swoje filmy.

co to tiktok


TikTok - trendy

Dla mnie prywatnie, do najciekawszych trendów należą wszystkie te typowo taneczne, krótkie filmy komediowe (i tutaj TikTok naprawdę stał się następca Vine'a) podkładanie głosu pod kawałki z bajek,  filmy instruktażowe, ale prawda jest taka, że zanim dotrzecie do tych naprawdę fajnych materiałów czeka Was zalew. Ha, wręcz powódź absolutnie bezsensownych filmików z dwunastolatką robiącą miny, nieśmiesznymi dialogami, których sens zrozumieć można po kilku tygodniach z aplikacją i morzem filmów z absurdalną popularnością i zerowym przekazem. Trendów i znanych kawałków jest tu całkiem sporo i na początku można się w nich lekko pogubić, ale sama kilka razy nagrałam swoją wersję popularnego challenge'u i zabawy z tym miałam co nie miara, a nie sądzę bym zdecydowała się bez tego.

Ale tych wartościowych twórców jest trochę. I chyba o tym oraz o publikacji filmu będzie kolejny wpis, bo post wyszedł bardzo długi, zupełnie nieplanowany. Z takich jeszcze przeuroczych sytuacji - kilkukrotnie zostałam nazwania "Panią" a nawet "zadbaną jak na swój wiek", więc wierzcie mi, czasami czytając komentarze turlam się ze śmiechu.
Sprawdź też

0 komentarze