Haftowane inicjały - haft cieniowany i krzyżykowy krok po kroku

czerwca 12, 2019

Nie wiem czy pamiętacie, ale raczej prawa, by pamiętać nie macie - zaczęłam pisać bloga na początku 2011 roku, a pierwsze wpisy, które pojawiły się na nim dotyczyły właśnie haftu. Co prawda, nie wrzucałam tutaj zbyt wielu prac krzyżykowych, ale zainteresowania były na tyle zaawansowane, że w końcu wylądowałam na Kursie Haftu Historycznego, który jak się okazało wiele wspólnego z haftem krzyżykowym nie miał.

haft krzyżykowy wzory

Po kilku latach od jego ukończenia wróciłam do haftowania i postanowiłam zrobić córeczce prezent - koszulkę do spania z jej inicjałem. Zdecydowałam się na motywy kwiatowe na dużej, rysowanej ręcznie literce "H" i jej ukochany róż w kilku odcieniach:

  • DMC 899
  • DMC 891
  • DMC 700
  • DMC 703
  • DMC 776
Dopełniłam to jeszcze w końcowej facie (zdjęcia niżej) fioletami i ciemnymi różami:

  • DMC 554
  • DMC 816
hafty polskie wzory
Początek pracy - koszulka dokładnie naciągnięta na tamborek

Kiedyś udało mi się kupić cały karton nici marki DMC, choć bardzo też lubię polską Ariadnę. Niestety z ogromnych zapasów zarówno kilkuset nici jak i materiałów oraz kanw, straciłam 90% i raczej nie sądzę, żebym kiedykolwiek odzyskała swoje osobiste rzeczy, ale trochę zostało. A jako, że wciąż wracam do różnych hobby, które zdarza się, że zostawiam nawet na kilka lat, pomyślałam, że chętnie spróbuję.

Jak widzicie w całym procesie towarzyszyła mi nasza króliczka Robbie, która ukazała się pomocnikiem o tyle uroczym, co kompletnie nieprzydatnym. O tym, jakie miewała problemy z nawlekaniem nici pisać nie będę, głupio dziewczynę publicznie obmawiać, bo naprawdę się starała. Ale mamy jeszcze dwa inne, więc zobaczymy jak tamtym pójdzie.

wyszywanie
Pierwsze podejście do wzorów - wstępny plan
W tej pracy skupiłam się na kilku rodzajach haftowanych elementów: duże serduszka i trzy rodzaje kwiatków oraz liści. Na początku chciałam sprawdzić jak wygląda haftowanie liści i jak będzie wyglądało łączenie ze sobą kształtów. Na zdjęciu niżej możecie zobaczyć wynik niecałych dwóch godzin pracy wyszywania litery. Niedużo, prawda?

Niestety haftowanie jest dość niewdzięcznym hobby. Praca wymaga ogromnej dokładności, mimo wprawy wciąż może iść dość wolno. Dla mnie jednak jest ogromnie satysfakcjonująca. Serduszka podzieliłam sobie na dwie części, aby stworzyć jak najbardziej wypukłe połówki. Część kwiatów (najbledszy róż) haftowałam promieniująco, starając się za każdym razem wbijać igłę w to samo miejsce, by dać wrażenie dziurki - środka kwiatka.

haft gobelinowy
Efekty dwóch godzin haftowania
Cała praca zajęła mi grubo ponad 10 godzin. Zdecydowałam się na bardzo różowe, okrągłe, bardziej "trójwymiarowe" kwiatki, jeśli przybliżycie, będziecie mogli zobaczyć, że nie jest to haft przylegający do materiału. Bardzo kibicuję i podziwiam osoby, które zajmują się tym zawodowo. Ogrom pracy trudno jest przełożyć na dobry zarobek, a maszyny haftujące raczej nie pomagają w osiągnięciu sukcesu w zawodzie.

Trudno by mi było tu nie wspomnieć o bardzo fajnych pracach Doroty, zobaczcie jakie piękne naszywki i naszyjniki tworzy na indywidualne zamówienia.

wyszywanie napisów
Ponad dziesięć godzin pracy przy tamborku.
haft na odzieży
Haftowane inicjały - elementy botaniczne
Haft został skończony, dziecię obdarowane i uszczęśliwione, a ja pomyślałam, że chętnie popróbuję haftu zupełnie bez planu. Specjalnie zostawiłam sobie kilka takich bluzek czy koszulek właśnie z myślą o hafcie i postanowiłam jedną z nich wykorzystać, żeby wyhaftować wzór oka oraz spróbuję czegoś, co próbowałam ostatni raz kilka lat temu. 

Haft cieniowany, to taki rodzaj haftu, kiedy używając wielu nici i podobnych odcieniach tworzy się delikatne przejścia uzyskując bardzo naturalny efekt. Niżej możecie zobaczyć moje pierwsze podejście do tematu. Nie jestem jednak zadowolona, dużo chętniej spróbowałabym tej samej techniki, ale przy mniejszym formacie. Tu jednak potrzeba bardziej solidnego materiału, niż lejąca się bawełna stąd i efekt nie budzi mojej satysfakcji.
haft płaski
Podejście do haftu cieniowanego
wyszywanie liter jak
Materiał ma ogromne znaczenie - nienaciągnięty materiał potrafi rolować nici

I jak Wam się podoba? Próbowałyście kiedyś haftować i wyszywać litery? Ja na pewno przysiądę jeszcze do tematu - bardzo marzy mi się odtworzenie na koszuli jednego z motywów, które widziałam kiedyś na Pintereście, ale dzisiaj to ja już pędzę na zajęcia z akwareli. 

Jak widać są plusy bezsenności moi Kochani. Trzeba tylko z nich umieć korzystać. 

Sprawdź też

0 komentarze