Akwarele - jakie farby akwarelowe wybrać?

czerwca 11, 2019

Bardzo chciałabym posiadać swoją wiedzę o tym jakie farby kupić kilka lat wcześniej - z pewnością zaoszczędziłabym sobie dużo pracy, pieniędzy i przede wszystkim stresu. Pamiętam jak jeszcze kilka lat temu sama zastanawiałam się w sklepie plastycznym jakie akwarele wybrać i jak trudny był to dla mnie wybór.

jakie farby wybrać

Dzięki dziesiątkom złych decyzji podjętych zbyt impulsywnie wiem, jaki komplet farb chciałabym, a raczej powinnam posiadać na samym starcie. Mam więc nadzieję, że mój wpis będzie dla Was pomocny, jeśli szukacie kompletu akwareli bądź chcecie rozpocząć swoją przygodę z farbami wodnymi.


Zestaw farb akwarelowych czy pojedyczne kolory?

Przyznam Wam, że w momencie, kiedy zaczęłam interesować się akwarelami postanowiłam kupić sobie od razu cały zestaw. Nie czytałam za bardzo o farbach, nie znałam żadnych marek - w sklepie plastycznym, kupiłam sobie któregoś dnia paletkę akwareli (wciąż nie mogę sobie przypomnieć jakiej marki, ale są na zdjęciu poniżej) za około 20zł.

Paletka nie grzeszyła jakością, ale tym czym nie zgrzeszyła zdecydowanie była pigmentacja, ale to właśnie na niej uczyłam się malować. Dużym błędem jest kupno kiepskiej jakości akwareli, ponieważ bardzo trudno nauczyć się na niej podstaw. Po pierwsze kolory są bardzo jasne i praktycznie ze sobą nie kontrastują. Mimo to namalowałam kilka rzeczy właśnie nią - nawet udało mi się znaleźć jedną z moich pierwszych prac - papryczkę chilli (zdjęcie niżej).

Zobacz też: Papier do akwareli - jaki wybrać?

malarstwo akwarelowe
Moje pierwsze akwarele - pierwszy i fatalny wybór
kwiaty akwarela
Jedna z moich pierwszych akwareli - papryczka chilli
Później, czyli prawie 4 lata temu uzbierałam i zamówiłam zestaw marki Winsor&Newton - paletę ponad 40 kolorów w kostkach zamkniętej w plastikowym pudełeczku, pełniącego funkcję przybornika. Pamiętam, że zamawiałam ją z Anglii na e-bay za niecałe 200zł z przesyłką. Ta sama paleta jest dostępna w jednym z polskich sklepów za 279zł. Czy po kilku latach jestem z niej zadowolona?

Z samych farb raczej tak. Z tego, że wkopałam się w farby w kostkach, a część kolorów była używana jedynie kilkukrotnie - to już nie. Dzięki temu jednak widzę i wiem, których kolorów używam najczęściej i doskonale zdaję sobie sprawę, że raczej nie postawiłabym na kolory, które zużyję. Oczywiście absolutnie nie namawiam Was, żebyście kupili tylko wybrane farby w tubach - wiem jednak, że ja od tego chciałabym zacząć. 

Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć jak paletka wyglądała w pierwszym miesiącu jej użytkowania i jak wygląda po trzech latach - jak widać część kolorów jest już wybrakowana - nie ma też mowy o czyszczeniu paletki - szczerze mówiąc nie pamietam kiedy ostatnio ją myłam, ale to też może dlatego, że posiadam też drugą, gdzie mają swoje miejsce do mieszania inne juz kolory.

obrazy akwarele kwiaty
www.instagram.com/makemyplace/
kwiaty malowane akwarelami
www.instagram.com/makemyplace
Zbyt duży wybór, brak rozeznania w łączeniu kolorów, brak jakiejkolwiek wiedzy jak będą wyglądały na kartce - czy są półprzezroczyste czy mają głęboki kolor przy jednym pociągnięciu pędzla - tego się trzeba było nauczyć, ba! tego można się uczyć bardzo długo. A prawda jest taka, że trochę w tej nieprzewidywalności ukryta jest cała magia i zabawa, ale to trochę jak z van Goghiem, zanim zaczniemy się bawić dobrze jest poznać podstawy po mistrzowsku. 

Nie wiem, czy jest sens pisać Wam o kole barw, bo to na pewno znacie, ale na pewno zdajecie sobie sprawę, że nie trzeba kupować wszystkich kolorów by posiadać praktycznie wszystkie kolory. I dla mnie właśnie zbyt duży wybór kolorów był przeszkodą na początku mojej przygody z akwarelami. Zamiast nauczyć się w jak naturalny sposób tworzyć przejścia i mieszać barwy - uparłam się, żeby stosować do tego kilka pigmentów, choć wystarczyłyby dwa. Na stronie sklepów sprzedających farby można więc znaleźć np. takie kwiatki:

akwarele zestaw
Uważajcie, na "dobre rady" niektórych sprzedawców

Jakie kolory akwareli wybrać na początek? 

Tutaj można iść trzema drogami. Po pierwsze można wybrać 3 kolory podstawowe w chłodnych i ciepłych odcieniach, dopełniając je kolorami uzupełniającymi i w taki sposób stworzyć ośmio-, dziewięcioelementową paletę kolorów. Pierwszymi kolorami, które skończyły mi się najszybciej (możecie je zobaczyć niżej) były:

 • Cadminium Yellow Hue, 
 • Sap Green, 
 • Raw Sienna, 
 • Alizarin Crimson Hue, 
 • Ultramarine.

Można też  podejść do tematu jeszcze inaczej i zaplanować swoją paletę barw, w której znajdą się takie kolory, z którymi np. chcemy być kojarzeni, czy które wybraliśmy jako kolorystykę naszych prac. Robię tak bardzo często, kiedy tworzę serię obrazków i dobieram kolory sobie, nie myśląc o konkretnych kształtach tylko skupiając się na kolorach. Mam kilka takich właśnie palet i z chęcią Wam jedną z nich pokaże.

Dobrze jest zdecydować się na paletkę 8 do 12 kolorów - takie zestawy ma większość marek, 
zobaczcie różne zestawy na stronie sklepu. Kolory na jakie ja zdecydowałabym się za pierwszym razem to:

 • Cadmium Yellow Pale Hue, 
 • Cadmium Orange, 
 • Cadmium Deep Red,  
 • Crimson Alizarine, 
 • Purple Lake, 
 • Cobalt Blue, 
 • Ultramarine, 
 • Cerulean Blue, 
 • Emerald Green, 
 • Sap Green, 
 • Burnt Sienna, 
 • Burnt Umber

Zobacz też: Papier do akwareli - jaki wybrać?
akwarela jakie kolory
Jedno z moich ulubionych, uniwersalnych połączeń kolorystycznych
Za każdym razem, kiedy kupuję nowy kolor, nawet ten sam, ale innej firmy - robię sobie taki próbnik jak widzicie na zdjęciu wyżej. Dzięki temu możemy sobie porównać jak wyglądają na papierze te same pigmenty różnych marek - bo różnice są czasem trochę bardziej niż subtelne.


Kostki czy tubki - co wybrać?

Na początek może zacznijmy od tego jakie prace chcielibyście malować - jeśli byłby to małe formaty, mniejsze niż np. A3 możecie wybrać pomiędzy dwoma formami, w jakiej są sprzedawane akwarele - tubki bądź kostki. Skąd taki wybór? Odpowiedź jest bardzo prosta i nie jest nią tylko wygoda. Po pierwsze farby przygotowuje się (rozrabia pigmenty z wodą) przed tym, zanim siądzie się do malowania, ważne jest także aby przygotować odpowiednie ilości w taki sposób, by podczas malowania nie zabrakło nam farby.


akwarela technika
Sap Green, Raw Sienna, Alizarin Crimson Hue, Ultramarine
Jeśli malujemy farbami w kostkach, takie farby należy na początku pracy rozrobić. Są kolory, które rozrabiają się bardzo łatwo, ale są też takie, z którymi czasem trzeba się na palecie pobawić. Dlatego w momencie, kiedy się orientujemy, że rozrobionej farby nam zabrakło, dużo szybciej rozrobimy farbę w tubce. Czas jest tu ogromnie ważny, ponieważ nie da się w sposób niezauważalny domalować fragmentu do już pomalowanego i wyschniętego obszaru. Jeśli już jednak zdecydujecie się na farby w kostkach, postarajcie się by były to choćby większe kostki - będzie je dużo łatwiej rozrobić i wygodniej pracować.

Marka Windsor&Newton zrobiła też coś takiego, co nazywa się akwarelami w sztyfcie. Wygląda to trochę jak pastele, które zamieniają się w akwarele po zetknięciu z wodą. Przyznam, nigdy nie korzystałam z nich, posiadam kredki akwarelowe, ale nie jestem z nich zadowolona, nie nadają się nawet za bardzo do szkiców czy "podrysów" prac. Są też takie cuda jak akwarele w pisakach, ale jakoś nie ciągnie mnie na razie w stronę takich eksperymentów.


malarstwo akwarelowe krok po kroku
Kredki akwarelowe marki Windsor&Newton - tylko do zdjęcia, okazały się niezbyt przydatne dla mnie

Jaka marka akwareli jest najlepsza?


Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. W gruncie rzeczy są dwa podziały akwareli - na tańsze i droższe czyli w zasadzie na profesjonalne i tzw. studenckie czyli dla amatorów, gdzie używane są słabszej czy trochę gorszej jakości pigmenty.  Na sam początek najlepszym wyborem będą akwarele marki Royal Talens lub Białe Noce. Są to bardzo dobre farby i bardzo tanie w porównaniu do ich jakości. 

Są farby, których bardzo chciałabym spróbować i są to akwarele marki Daniel Smith, ale raczej do spróbowania takich wysokopółkowych akwareli. Na ten moment jeśli już kupuję (a kupuję bardzo, bardzo rzadko, bo są koszmarnie wydajne) farby akwarelowe marki Sennelier (na pierwszym zdjęciu), rzadziej Winsor&Newton z serii profesjonalnej.

Zobacz też: Prosty tutorial - akwarela dla początkujących

nauka malowania akwarelami
www.instagram.com/makemyplacenajlepsze akwarele
Jak porządkuję swoje kolory akwareli / porządek w farbach

Jakich akwarelistów warto obserwować na Instagramie?


Przyznam się Wam, że czasami oglądając prace innych osób, to zastanawiam się czy nie rzucić tego wszystkiego w szlag i zająć się gotowaniem. Ale... różnica, którą widzę rokrocznie w swoich pracach - szczególnie po zajęciach u Grzegorza Wróblewskiego - sprawiają, że staram się mimo wszystko nie poddawać. Był taki okres kilku tygodni, że malowałam dzień w dzień. Potem miałam dwa miesiące przerwy - ilość pracy przytłaczała mnie tak bardzo, że wracałam do domu i kładłam się spać o 21.

Ale jako, że organizm się przyzwyczaja, a dzień jest dużo dłuższy niż kilka miesięcy temu znowu wróciłam. Chciałabym Wam polecić kilka osób, które znam i których prace bardzo lubię - z całego serca więc polecam Wam ich profile na IG. Jako pierwszy oczywiście profil  Grzegorza Wróbla, którego zajęcia w Warszawie bardzo chciałabym polecić każdemu, kto zastanawia się nad przygodą z akwarelami na każdym poziomie zaawansowania.

Zobacz też: Jak malować biżuterię akwarelą

grzegorz wróbel
www.instagram.com/grzegorzwrobelakwarele/

akwarele
www.instagram.com/grzegorzwrobelakwarele/

Chętnie pokażę Wam także prace jednej z moich koleżanek z zajęć, Izabeli Ramszy:
farby akwarelowe
www.instagram.com/izabellaramsza_watercolour/

obrazy akwarele
www.instagram.com/izabellaramsza_watercolour/
Elena Obabkova

Podrzucam jeszcze dwa profile wyjątkowych artystek, które bardzo lubię śledzić choć każda maluje zupełnie w innym stylu. A wy kogo najbardziej lubicie podglądać? 
malowanie akwarelami
www.instagram.com/obabkova_elena_art/
akwarela kwiaty
www.instagram.com/obabkova_elena_art/

Karen Kluglein
kwiaty akwarela
https://www.instagram.com/karenkluglein/
jak malować akwarelami
www.instagram.com/karenkluglein/

Sprawdź też

0 komentarze